Skoro dvetisíc skautov a turistov sa v sobotu na Spišskom hrade zapísalo do Guinnessovej knihy rekordov

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 6.5.2002
    ZAUJÍMAVOSŤ - Najstarší účastník živej reťaze mal 79 rokov.

    Spišský hrad - Najrozsiahlejšia hradná zrúcanina na Slovensku, pred deviatimi rokmi zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - Spišský hrad otvoril v sobotu svoje brány, a tým aj začiatok letnej turistickej sezóny. Okrem mnohých atrakcií, ktoré ponúkol svojim návštevníkom, 1 907 z nich nalákal na účasť na svojej najvačšej atrakcii, a síce pokuse o vytvorenie nového svetového rekordu.
    Organizátori podujatia, Slovenské národné múzeum - Spišské múzeum v Levoči, ktoré spravuje hrad, a Podtatranská skautská objasť so sídlom v Kežmarku privítali vyše 3-tísíc návštevníkov.
    Sympatizanti slovenského skautingu, jeho členovia, ale i mnohí turisti si predsavzali zapísať sa do svetoznámej Guinnessovej knihy rekordov prostredníctvom živej reťaze. Jej podstatou bolo vzájomné pochytanie sa účastníkov za ruky - na spôsob karičky - a spoločné oblapenie hradieb postavených na rozhraní 11. až 12. storočia za vzájomného povzbudzovania "hrad porazíme". Na jeho oblapenie bolo potrebné zaplniť ľudskými telami 1 225 metrov s prvotným odhadom účasti 1600 mužov, žien a detí. O 13.15 hod. bol hrad objatý už na 75 percent, no svoje konečné víťazstvo slávili jeho „zajatci" až o hodinu neskôr.
    Dramatické minúty, počas ktorých sa sympatizanti a členovia skautingu i mnohí turisti ,varili' pod obedňajším slnkom, spríjemňovali efekty takzvanej mexickej vlny a vzájomné povzbudzovanie sa. S heslom „Neberte nám ideály" sa stotožnili všetci prítomní a spoločnými silami nakoniec pod dohľadom slovenského inšpektora rekordov Igora Sviteka, sledujúceho platnosť pokusu z vrtuľníka, uskutočnili rekord za 1 907-člennej účasti. Veková kategória bola neobmedzená, od troch do približne osemdesiatich rokov. „Skaut je skautom až do smrti," potvrdil silu tohto nepolitického a prevažne mládežníckeho hnutia jeho najstarší prítomný člen, 79-ročný Anton Felber. Spolu s manželkou si nenechal atmosféru panujúcu na Spišskom hrade ujsť už od rána, odkedy vyčkávali na možnosť zapojiť sa do živej reťaze. V posledných minútach jej trvania sa s manželkou pridal k ostatným nadšencom za obrovského aplauzu prítomných.
    „Cieľom akcie boto spropagovanie celoslovenského skautingu pri príležitosti osláv sv. Juraja, nášho patróna. Práve on je symbolom priateľstva a súdržnosti, ktoré sú našimi hlavnými doménami. Samozrejme, sme veľmi radi, že nám pokus vyšiel," vyjadrila sa vodkyňa skautského oddielu v Spišskom Podhradí Jana Galovičová. Zdolanie predchádzajúceho rekordu hovoriaceho o takmer 900-člennej účasti, sa napokon podarilo a jeho nadšenci sa už mohli venovať prehliadke Spišského hradu. V rámci nej si vtáčou perspektivou mohli z najvyššieho bodu hradu prezrieť celé okolie, navštíviť remeselnú dielňu zo Spišského Hrhova, či ochutnať rozvoniavajúci guláš. Sprístupnené boli i exponáty znázorňujúce stavbu neďalekého tunela Branisko.


    Andrea FORBERGEROVÁ